AKGV-archiv
AKGV-archiv
Men
 
Kzponti oldal
 
Figyelmeztets!

A honlapon tallhat kpek kzkincsnek minslnek. Ez a vilg minden rszn rvnyes.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Archv hrek 2008/2

2008.11.20.

Az Erky-Nagy Dniel ltal rott esemnyek ta a kert eleje fel vezet vonal korbban mr behelyezett vgnymezjt vertk al, illetve snjeit laposhevederekkel rgztettk az elz vgnymez snjeihez. Ezzel a munkval a vgnymez beptse majdnem teljesen befejezdtt, mr mozdonnyal is jrhat.

Felkerlt a linkek kz a MIA, MIB stabilmotorok, illetve Motoros Vontat hasznlati utastsai, alkatrszjegyzkei

c. lap.

 

 

2008.11.11.

Az szi esemnyek sszefoglalja Erky-Nagy Dniel tollbl.

Oktberben ismt elltogattam az AKGV-re. Kt cl lebegett a szemem eltt: kiprblni a motorikusan frissen feljtott bksi kulit, valamint immr (flig) sajtomknt ksznteni a dvavnyait.

Els nap termszetesen a biztosan zemkpes bksi kuli indtsval prblkoztunk. Azonban brhogyan prblkoztunk, ketten sehogysem sikerlt a mozdonyt gy felgyorstani, hogy a motorja zrt dekompresszor mellett tforduljon. Hiba g rongy, hiba elmelegtett htvz, nem jutottunk vele sehov. Szerencsre telefonos segtsghvsra trsult mellnk egy harmadik szemly, akivel els prblkozsra sikerlt beindtanunk a kulit. Sajnos a motor - msok szerint - nem szomszdbart zeme miatt csak a kert hts rszben mozoghattunk, de gy is volt alkalmam kitapasztalni a MIB-D motor jelentsen javult zembiztossgt.

Mg aznap megkezdtk a dvavnyai kuli llapotfelmrst. Kezdetnek a burkolatot mrtk fel, mely egy-kt aprbb horpadst s repedst leszmtva szinte kifogstalan llapotban van. A tbbi burkolattal sszevetve szmos eltrst tapasztaltunk, ezekrl viszont majd egy msik rsban. A vezetllst tekintve mind az ls, mind a fk kialaktsa eltr az ltalunk eddig megismertektl. A burkolat eltvoltsa utn a motor kls llapott is megvizsgltuk. Az ntvnyeken repedst nem, de ms, rdekes jeleket talltunk. Ilyen a gyri tblk szegecshelyeinek hinya, valamint a dekompresszortengely melletti, felteheten VCS gyri jel. Spaklik s csavarhzk segtsgvel nekilttunk a helyenknt centivastag olajsr lekaparshoz. n nem tudom, mifle olajat hasznltak ezekbe a mozdonyokba, de ilyen furcsn viselked olajsarat mg nem lttam! Olyan mrtkben zsrszerv vlt a porral keveredve, hogy mg szagban is zsrnak hatott! A tisztts a mozdony minden elrhet rszre kiterjedt, majd egy alapos porszvzssal koronztuk meg a mveletet, melynek vgre egy multunaci bevsrlszatyornyi mocsok gylt ssze, amit eltettnk a bksi mozdony azonos ,,alkatrszei'' mell. Megjegyzend, hogy nmileg tisztbb volt a gp, mint bksi trsa, gy nem ntt moha a vezetllsn, valamint az olajsrban se vrtak rnk affle meglepik, mint frszlap.

Mg aznap este elhatroztuk, hogy ez a mozdony msnap menni fog! A flhomlyban nekilttunk a porlaszts vizsglatnak, mely - milyen meglep - negatv eredmnyt hozott. Sztszereltk a rendszert, ami alapjn megllapthattuk, hogy az adagol maximlisan zembiztos, teht a porlasztnl keresend a hiba. Mr villanyfnynl szereltk le a Bosch-rendszer porlasztt, mely a motor kezelsi utastsnak jslatnak megfelelen a r rakdott korom miatt vlt zemkptelenn. A porlasztra gett koksz miatt a komplett hengerfej leszerelse mellett dntttnk, hogy a felteheten ersen elkormosodott szelepeket is rendberakhassuk. Az eljrs szinte mr rutinszeren ment, ekzben elkszltnk a porlaszt tiszttsval s belltsval is. A felszerelskre s belltsukra mr csak msnap kerlt sor, amikoris a napfnynl azt tapasztaltuk, hogy a hengerfejtmts a leszerels kzben megsrlt. Szksgmegoldsknt a bksi kuli meglehets psgben lejtt tmtst szereltk be. Kimostuk az zemanyagtartlyt, kapott gzolajat, lgtelentettk az zemanyagellt rendszert, feltltttk htvzzel, majd az egyik Helyi Er segtsgvel beindtott bksi kulira kapcsoltuk.

Kvetkezett a trtnelmi momentum. Sebessg kettesben, irnyvlt htramenetben, tlts maximumon, dekompresszor nyitva, indulhat. A kettes kuli knnyszerrel mozgsba lendtette a msfl tonnnyi aclt, majd a felprg lendkerk lttn azonnal lezrtuk a dekompresszort, mire a kipufogbl szablyos temenknt szrks pamacsok rppentek ki! Azon nyomban megllt a menet, a 'vnyait kivettk irnybl s mg gy is msodpercekig nerbl jrt a motorja! Ekkor azonban mintha elhagyta volna az ereje, de sebaj, mg egy prba! Minden megvolt ugyangy, csupn annyi kivtellel, hogy fst helyett most deciliterszm frcsklt a vz a motorbl. Azonnal lelltottuk a ksrletet s leeresztettk a htvizet. A gondot egyrtelmen a hasznlt tmts nem megfelel illeszkedse okozta. Mivel mr nem tudtunk volna az j tmtshez megfelel anyagot beszerezni, letettnk a tovbbi indtsi prbkrl s rtrtnk a motor msik get problmjra, a kros kompresszitlansgra.

Els zben ismt lejtt a hengerfej, majd leszereltk a forgattyshzfedelet. Elsre rthetetlen volt, mirt mltt az als csavarnylson az olaj, azonban az alaposabb szemgyrevtelezssel ez is megfejtdtt: a hajtrt vgt fejjel lefel szereltk fel, gy sokkal tbb olajra volt szksg a kelletnl. A fradt olajat leeresztettk, majd kiszereltk a dugattyt. A bksivel szemben fellete p volt, megszorulsnak nem volt nyoma, azonban a gyrk hornyai az 50 ves ignybevtel miatt teljesen kikoptak. Egy gyrt prbakpp behelyeztnk a hengerbe, s a jelensg ugyanaz volt, mint korbban: 4-5 mm-es gyrhzag az elrsos kb. 1 mm-hez kpest. Ezzel egyrtelmv vlt, hogy a motornak teljes feljtst kell adni. A - korbban Nagy Ferenc ltal hasznlt- hengerkihz szerszmmal s nagy elszntsggal belevetettk magunkat a kopott henger kiszerelsbe, azonban az a megfelel kiteszkz hinya miatt meghisult, itt ismt szksgnk lesz szakrti segtsgre. Az j hengerszett beszerzse cljbl mr felvettk a kapcsolatot az egri cggel, akiktl a bksi azonos alkatrszei is szrmaznak. A hajtrudak jraperselyezse pedig a taszri Kacs-mhelyben fog trtnni.

A mozdony egszt illeten dnts szletett a teljes, utols csavarra is kiterjed restaurls mellett. Ennek keretben megprbljuk minl jobban megkzelteni a mozdony gyrtskori llapott. Ennek keretben igyeksznk minden szksges dokumentcit beszerezni, hogy az idkzben lecserlt vagy elveszett alkatrszeket (mint pl. motortrajtk, gyri tbla, kerekes vlt) azok alapjn jragyrthassuk.

Kpek hamarosan vrhatak!

 

2008.11.04.

Egy kis kitr:

A mai napon pontosan 50 ve, 1958. XI. 4-n a kvetkez rovancs trtnt a Bks Megyei Tglaipari Vllalat I. s II. tglagyrban:

Mozdonyok:

  • Villanymozdony: 13 db.
  • Dieselmozdony: 10 db.
  • B-26 mozdony: 2 db.
  • Benzinmotoros m.:19 db.

 

sszesen: 44 db. mozdony!!!!



Kocsik:

  • Szekrnyes kocsi: 4 db. (8 q raksly)
  • Billen csille: 786db. (1 t raksly)
  • Prekocsi: 267db. (1,5 t raksly)
  • Szerkocsi: 12 db. (5 q raksly)
  • Vlogatkocsi: 9 db. (5 q raksly)
  • Polcos kocsi: 113 db. (9 q raksly)


sszesen: 1191 db. kocsi!!!!


Plya:

  • 600mm: 47000 vfm
  • 500mm: 20000 vfm


sszesen: 67000 vfm plya!!!!

Pr kp a kisvasut.hu-n: A bkscsabai tglagyr a '70-es vekben

 

AKGV:

sszefoglal az AKGV-n sszel vgzett munkkrl hamarosan!

 

2008.10.16.

A tegnapi napon felszereltk Nagy Ferenc segtsgvel az j brharangokat a bksi kuli hts tengelyeihez. Mivel a kuli tengelyei a hajtmben tallhat tengelyek meghosszabbtsai, a tengelyeknek anlkl kell a hajtmhzbl kijnnik, hogy mellettk a hajtmolaj eltvozna. Az els tengely fix rgzts, ezrt ott ennek megoldsa viszonylag egyszer. A hts tengely viszont gmbcsukls, vagyis fggleges irnyban ,,billegni" kpes a kzppontjn. (Ennek clja, hogy a jrm rossz minsg plyn is megrizze futsjsgt.) A hajtmolaj visszatartsra, s a tengely egyidej fggleges irnyban val elmozdulsnak biztostsra a brharang szolgl. Ezek az alkatrszek voltak elszakadva, amiknek most megtrtnt a cserje. A szakads miatt a hajtmolaj nagy rsze mg a Bksi Tglagyrban elfolyt, azt ptolni csak az j brharangok beszerelse utn tudtuk. Sajnos azonban a 13 liter j hajtmolaj betltse utn cspgs jelentkezett a bal hts tengelynl. Szintn tegnap sikerlt Nagy Ferenc segtsgvel a dvavnyai kuli jobb oldali kerekeinek leszerelse nyomtv-tllts cljbl.

Tegnap a munkt a bksi kulira a szoknyalemezek felszerelsvel fejeztk be. Ezek utn megprblkoztunk egy indtssal, de mieltt a kuli beindult volna, a szvszelep szelepemel rdja eltrt. A trs egy mg a tglagyrban vgzett slyosan zrvnyos hegesztesnl kvetkezett be (kb. 3 mm2 tartotta). tadtuk hegesztsre a szomszdunknak.

A mai napon a hajtmolaj cspgsnek meglltsval kezdtk. Kb. fl deci folyt el az jszaka. A kuli hts rszt megemelve szleltk, hogy az egyik csavar alatt az altt srlt. A problma megoldshoz a csavar cserjre is szksg volt, mert kiderlt, hogy az srtette fel az alttet. A csere utn a hajtmolaj cspgse megsznt. Ezek utn beszereltk a frissen hegesztett szelepemel rudat, majd a burkolat felszerelsvel folytattuk a napot. A nap vgn jra megprblkoztunk az indtssal, ami msodikra sikerlt is, de taln az elgtelen lgtelents, taln ms hiba miatt a motor fordulatszma ingadoz volt, nem lehetett alapjratra lltani, majd vgl le is llt.

Kpek kerltek fel a kuli sszeszerelsrl a kptrba.


2008.10.14.

Kerltek fel kpek a dvavnyai raklapos kocsi (L123 0077-1001) nyomtv-tlltsnak folyamatrl. Hamarosan a kuli sszeszerelsrl s beindtsrl is lthatnak kpeket.

 

2008.10.12.

Sok-sok jabb fejlemny trtnt az elmlt 3 napban.

10-n folytattuk a raklapos kocsi nyomtv-tlltst a kerekek tengelyekre val felszerelsvel, a tengelyek rgztsre szolgl alkatrszeinek levgsval. Az sszeszerelsnl addtak kisebb problmk, pl. a csapgyak leszortsra szolgl anyk nem mindig akartak rmenni a menetre, vagy ha rmentek, pr fordulat utn szorulni kezdtek. Ez valsznleg azt jelenti, hogy a menet nem egyezik meg a tengelyen illetve az anyn, ami azrt rdekes, mert hogy azokat korbban mi szedtk le onnan (igaz hasonlan nehezen).

11-n Nagy Ferenc segtsgvel (aki a Bksi Tglagyrban kulit vezetett s javtott) sszeszereltk a korbban henger, dugatty s dugattygyr kops miatt sztszerelt 2-es kulit (M231-1001).
Elsnek az j hengert ptettk be a motorblokkba. A hengerre elszr r kellett hzni a vztr s a forgattyshz elvlasztst szolgl gumigyrket. A behelyezs erre alkalmas szerkezet hinyban magval a hengerfejjel trtnt. Ehhez kt, egymssal szemkzti szrcsavart csfogval kiss kijjebb kellett tekerni, gy tlrt a kilg hengeren s a hengerfejen. A henger behzsa utn a munkt a Kecskemten eszterglssal javtott ftengely beszerelsvel folytattuk. A vezrls felszerelsnl gyelni kellett arra, hogy a ftengelye lpcsje s a vezrls kz visszategyk a tvolsgtartt, mely meggtolja, hogy a ftengely vzszintes elmozdulsa esetn a ftengely roncsolja a vezrls rpslyos fogaskerekt. (A vezrls feladata, hogy az adagolt, illetve a a szelepemel rudakat a megfelel idben s mdon hozza mkdsbe. Bksen trtnt olyan, hogy a tvolsgtart hinya miatt az egsz vezrls sszetrt.) A vezrls fogaskerekhez hozz kellett igaztani a ftengelyen elhelyezett fogaskereket, mghozz abban az llapotban, amelyikben a szelepemels, illetve a dugatty mozgsa sszehangoltan, az temeknek megfelelen mkdik. Ezt gy lehetett elvgezni, hogy a ftengelyt mg a motoron kvl a vezrlssel kzs ntvnyben elhelyezett ftengelycsapgyba kellett helyezni gy, hogy a ftengely holtponton legyen. A vezrls ntvnynek oldalban kt furatban tallhat az a kt hvely, amely a szelepemel rudakhoz illeszkedik, s azok mozgatsrt felels. Az sszeraks sorn ennek a kt hvelynek, valamint a ftengelynek egyszerre kellett holtponti llapotban lennie. Ebben az llapotban cssztattuk ssze a fogaskerekeket. Ezek utn az j, vezrlssel tellenben lv ftengelycsapgy beszerelse trtnt meg, majd behelyeztk a ftengelyt a vezrls ntvnyvel egytt. Ezt kveten felszereltk a lehajts felli lendkereket, majd a motort helyre tettk s rgztettk.

Az j dugattyrl megprbltuk leszedni a gyrket, hogy azt a hajtkarra, majd a hajtkart s a dugattyt a hengerbe prbljuk. A gyrk leszerelse kzben azonban a 2. kompresszigyr eltrtt. Ez hirtelen nagy problmnak tnt. Szerencsre azonban hoztunk egy dugattyt Dvavnyrl, melyen gyrk is voltak. Leszedtk az els kompresszigyrt, rprbltuk s csak egy kicsivel volt nagyobb a gyrhzag, mint az jnl. Nagy Ferinek viszont eszbe jutott, hogy prbljuk meg a msodik kompresszigyrt is leszerelni, htha az kevsb kopott. Leszereltk, s beprbltuk. Szemre mrve nem volt nagyobb a gyrhzag, mint az jnl. Megnyugodhattunk. A tbbi gyr leszerelse utn a dugattyba beletettk a hajtkart s a dugattycsapszeget. Megprbltuk megmozgatni a frissen perselyeztetett hajtkart, s, s meg se mozdult. Kiderlt, hogy a hajtkar vge hozzr a dugatty belsejhez. Nem sok hinyzott, hogy jl mozogjon, hiszen ervel meg lehetett vgl mozdtani, de csak nehzkesen. Ezrt a hajtkar vgnek csiszolsa mellett dntttnk. Sarokcsiszolval kb. fl millimtert reszeltnk le a hajtkar kis fejnek vgrl, amely utn tkletesen mozgott a dugattyban. Mivel a dugattyba a csapszeg behelyezse knnyen megtrtnt (amit egybknt csak melegtssel lehet behelyezni), megvizsgltuk, hogy a csapszeg forog a dugattyban, vagy a csapszegen fordul el a hajtkar, mint az normlisan trtnne (hisz egybknt nem a hajtkar siklcsapgynak perselye, hanem a dugatty csapszegfurata kopna). Sajnos az elbbit tapasztaltuk. Tbb lehetsget elvetve vgl a dugatty csapszegfuratnak pontozsa mellett dntttnk. Pontozval ,,felsrtettk" a dugatty csapszegfuratnak belsejt, hogy a csapszeg jl bele szoruljon. sszeszerels utn megbizonyosodhattunk arrl, hogy a hajtkar elfordtsa esetn, immr a csapszeg a dugattyhoz viszonytva egy helyben ll. Ezek utn a dugattyt s a hajtkart prba cljbl felszereltk a ftengelyre s a hengerbe illesztettk. Erre a prbra azrt van szksg, hogy meg lehessen llaptani, hogy a hajtkar nincs-e elgrblve. Bebizonyosodott, hogy szksg is van arra, hogy ezt kiprbljuk, hiszen a gyrk nlkli dugattynak egyenes hajtkar esetn enyhn ltygnie kellett volna a hengerben minden irnyba. Ehelyett viszont a henger egyik oldalhoz drzsldtt, s mozgatsa nehzkes volt. Szksges lett a hajtkar egyengetse. A hajtkar s a dugatty kiszerelse utn a hajtkarbl kivettk a nagyfejperselyt -nehogy megsrljn- majd a kt vgt altmasztva egy kzepes kalapccsal hrom nagyobb tst mrtnk a meggrblt rszre. Szemre mr j volt, de kvetkezett az sszeszerelse. Miutn sszeszereltk, megbizonyosodhattunk rla, hogy az egyengets sikerlt. Immr szpen ltygtt a dugatty minden irnyba, s mozgatsa is knnyebb vlt. jabb sztszerels utn a gyrk felszerelse kvetkezett, mely szerencssen -trs nlkl- ment vgbe. Miutn a gyrk a dugattyra kerltek, a dugattyt a hengerfej fell a hengerbe illesztettk. Mivel a gyrk sszehzsra nem volt megfelel eszkznk, egy drtot hztunk rjuk, melyre hurkot ktttnk, s mikzben egyiknk a drtot hzta, ketten segtettnk, hogy a gyr minden irnybl sszenyomdjon, valamint fakalapccsal tttk beljebb a dugattyt, hogy a gyr a hengerbe cssszon. Bonyolult s hosszadalmas mvelet volt, melyre a tglagyrban egy hasznlt, tlcsr alakra kieszterglt hengert hasznltak, amit a motorba helyezetthez illesztettek. Miutn az sszes gyrt sikerlt beilleszteni, a hengerfej felszerelse kvetkezett. A felszerels eltt azonban megvizsgltuk a szelepeket, hogy van-e rajtuk nagyobb rrakds. Szerencsre viszonylag tisztnak talltuk ket, gy ez a munka flslegesnek bizonyult. Mivel a kipufogszelep himbja kopott volt, s perselyezsre ezidig nem kerlt sor, kicserltk az egyik Dvavnyrl hozott himbra. Ugyancsak kops miatt kicserltk a szelephimbatengelyt is egy kevsb kopottra. Ez utbbival viszont gondok voltak, mert a dekompresszor excenternek, melyre a lgszv szelepet kell szerelni, nem volt elg nagy a bels tmrje. ezt a himbatengely csiszol vszonnal val elvkonytsval, illetve az excenter bels tmrjnek frgpre szerelhet csiszolfejjel trtn nvelsvel oldottuk meg meglehetsen hosszadalmas munkval. Ezt kveten a vezrls fell tallhat lendkereket is felszereltk, s vglegesen rgztettk a msikat. (ennl kis problmt jelentett, hogy a tengelyvg szrcsavarja rvidnek bizonyult, amit a tengelyvgbl val kijjebb csavarsval orvosoltunk. A korbban mr felszerelt tank utn a gzolajszr s az j gzolajcsvek felszerelse kvetkezett. Ezek utn a forgattyshzat j motorolajjal tltttk fel. A lgtelentsnl kis problmt jelentett, hogy a gzolaj csak lassan tlttte meg az olajszrt. Pr perc vrakozs utn egy drtot dugtunk az olajcsapba, melyrl kiderlt, hogy el volt dugulva. Ezek utn pr perc alatt feltlttte az zemanyag rendszert, befejeztk a lgtelentst, majd fltoltuk a mozdonyt a lejtre, ahonnan hrman els prblkozsra beindtottuk. A motor rvid zem utn a tkletlen lgtelents miatt ugyan lellt, de hamarosan jra beindtottuk, s innentl fogva kb. 1 rn t jrt, hogy az alkatrszek megfelelen sszekopjanak.

Amg a motor jrt, behegesztettnk a kis fordtn (2-es szm fordtkorong) a krplyban tallhat nyolc rgzt mlyedsbl hetet. Sajnos egyre mr nem volt elg plca. A kszrls elgtelensge miatt azonban a fordt most mindenhogy akar llni, csak szabvnyos llsban nem, de hamarosan kijavtjuk ezt a hibt is. Az jabb (dvavnyai) kulirl kzben folytattuk a kerekek leszerelst, melyben Nagy Feri s a doblehzja nagy-nagy segtsget nyjtott. Az esteleds miatt azonban vgl csak kt kereket szereltnk le.

A nap vgn lelltottuk a motort, majd visszaszereltk a rsolaj visszavezet csvet.

12-n, azaz ma folytattuk a Dvavnyrl szrmaz AKGV raklapos kocsi nyomtv-tlltst. Az egyik, korbban felszerelt kereket le kellett szerelni, mivel a kerk kb. 3 mm-el kijjebb volt, mint kellett volna. Csapgycsere s sszeszerels utn azonban tkletesen mkdtt. A nyomtv-tllts folytatshoz sarokcsiszolval kt-kt hornyot kellett csiszolni a tengelyekbe, melyekhez a rgzt pntok fognak illeszkedni. Ezek utn a kocsi sszeraksa kvetkezett, ami nem tartogatott tl sok meglepetst. sszeszerels utn rgtn feladatot is kapott. A Dvavnyrl rkezett replvgnyt kellett a kert vgbe szlltania. Nagy nehzsgek rn htra vittk Erky-Nagy Dniel (Tatumadr) 500 mm nyomtvolsg kocsijt is, ami erre a vgnyra lett elhelyezve. Megtrtnt tovbb a Dvavnyrl szrmaz kuli ideiglenes nyomtv-tlltsa. Mivel elz nap csak a jobb oldali kerekeket sikerlt leszerelni, s radsul a hts tengely kpos (ami azt jelenti, hogy a tengelyen egy kp tallhat, melyhez a kerk illeszkedik, emiatt a nyomtvolsga nem llthat t egyszeren) ezt a jobb oldali kerekek 10 centivel val jobbra tolsval rtk el. Az els tengelynl ehhez 10 centis tvolsgtartt, a htsnl pedig egy 2 centiset alkalmaztunk, ami megakadt a kpossg kezdett jelent lpcsben s a kpossggal egytt kiadta a 10 centit. Jobb els kerknek felhelyeztk az eredetit, a jobb htst viszont nem tehettk fel, lvn a kpos furat kerk ltygtt volna a tengelyen. Ezrt Nagy Ferenc elz napi tlete alapjn a tartalkban lv borda nlkli kereket tettk fel oda, amelyik annak idejn a bksi kuli jobb els kereke volt, amg az egysges kinzet kedvrt le nem cserltk egy a Bksi Tglagyrbl kapott bordzott kerkre. A kerekeket gy ahogy rgztettk, majd kis kszkds utn leemeltk a kulit a bakokrl. Megtette els tjt az AKGV-n.

Ms nagyobb munkra nem kerlt sor. Felpakoltuk a gyri j MIB motorblokkot az egyik kis kocsira, s a kulival kzs ponyva al kerltek, Felek Ferenc csillealvzt a jrdra helyeztk a szintn neki sznt ves replvgnyra. A munkkat sok-sok tolatsi mozgs ksrte. A nap vgn kiszedtk a fthz eltti csonka vgnyrl a 2-es billencsillt, amibl hamarosan kipakoljuk a sdert, s felkerl r a Dvavnyrl rkezett hibtlan csilletekn.

 

2008.10.09.

Mg tegnap lezrtam a szavazst, mely arrl szlt, hogy ,,Te szeretnl sajt kerti vasutat". A 20 szavazatbl az elspr tbbsg szeretne kerti vasutat s legnagyobb rszknek mindegy, hogy milyet.

Kifejezetten nem szavazat mindssze 1 rkezett. Termszetesen a felmrs nem reprezentatv.

 

2008.10.09.

Az elmlt napokban a Dvavnyrl rkezett jrmvek nyomtv-tlltsval foglalkoztunk. Leszereltk a dvavnyai kuli kerekrl az egyik oldalt a tvolsgtartkat, de ennek ellenre a kerekeket nem sikerlt leszedni. Az egyik kerknl nem sikerlt kihzni az azt rgzt reteszt, mg a msiknl ugyan kzzel (!) sikerlt kihzni, a kerk mgsem jtt le a tengelyrl. Hamarosan doblehzval fogjuk ismt megprblni.

Ezen kvl az egyik kis raklapos kocsirl (amelyik az AKGV tulajdona) leszereltk a tengelyeket. Az ttengelyezs a korbban a szentesi tglagyrbl hozott tengelyekkel valsul meg. Ugyanis mikor bezrt a szentesi tglagyr, kt pr kerkprt (nem egyenl a biciklivel:) hoztunk el onnan, melyekrl a kerekeket hajtnyosoknak juttattuk el. A tengelyek megmaradtak a fthz padlsn, melyekre most Dvavnyrl szrmaz kerekeket szerelnk fel. Kis fejtrst okozott, hogy a tengelyekrl korbban leszerelt kerekeknl a kt csapgy kzl a bels nagyobb volt, ezrt a tengelyen is egy lpcs volt tallhat a nagyobb csapgy rszre. A Dvavnyrl hozott kerekeknl azonban egyforma mret csapgyakat alkalmaztak, ezrt az j kerk nem ment fel a rgi tengelyre. Szerencsre azonban a tegnap sttben vgzett munka utn ma sikerlt rjnni, hogy a lpcs valjban egy persely, melyet br sarokcsiszol segtsgvel, de viszonylag knnyen lehetett leszerelni. Ezt kveten elkezdtk felszelni a kerekeket. A tengelyekrl a korbban felfogatshoz hasznlt rszeket le kellett vgni, mivel a dvavnyai kocsira az lltengelyek egy a tengelyen kikpzett vjatba illeszked pnttal voltak felfogatva a fkerethez egy fa tuskn keresztl. Mivel a csapgyaknl jelentkez srlds kisebb, mint ott ahol a pntok a fa tuskknak szortjk a tengelyt, a tengely nem fordul el. Ezt a mdszert ez utn is meg szeretnm tartani. Ehhez vjatot kell kszteni a tengelyekre.

A bksi (2-es szm) feljts alatt lv kuli gyben annyi elrelps trtnt, hogy vsroltunk hozz 10 l hajtmolajat, motorolajat, illetve vrhatan a kzeljvben sszeszerelsre kerl a motorja s jra zembe llhat.

 

2008.10.07.

Mivel a msik dvavnyai kulirl s kt kocsirl eddig nem ejtettem szt, most megteszem. A dvavnyai nkormnyzat, illetve mzeum pozitv hozzllst jelzi az is, hogy a tglagyr, illetve az ottani zemi technolgia eszkzeinek a megbontsa eltt a helytrtneti mzeumbl egy fnykpszt kldtek ki, aki fnykpen rktette meg a bontsra tlt gyrat. A mozdonyok megfelel rtknek tekintst jelzi az is, hogy a tglagyrban tallhat msik, zemkptelenl lelltott kuli a fentebb emltett mzeumba kerlt egy klnleges, nagy tengelytvolsg csillvel s egy szp, bords kerek raklapos kocsival egytt. Ezton is szeretnk ksznetet niylvntani a Mzeum igazgatjnak, aki lehetv tette, hogy az zemkpesen lelltott kulit hozzuk el, s az zemkptelen, de killtsi clra mg messzemenkig megfelel llapot mozdony kerljn a mzeumba.

2008.10.07.

Archv kpek kerltek fel a Tglagyri vasutak alhonlapra a dvavnyai tglagyr vastjrl.


2008.10.07.

Felkerlt pr kp a dvavnyai jrmmentsrl: A dvavnyai jrmments

 

2008.10.05.

Ezton is szeretnk ksznetet nyilvntani Dvavnya vros nkormnyzatnak, Pap Tibor polgrmester rnak, Lengyel Lszl rnak, a mszaki iroda munkatrsnak s mindenki msnak, aki a dvavnyai jrmments sorn a segtsgnkre volt. Btran mondhatjuk, hogy a munka vgzse sorn csak rendes, segtksz emberekkel tallkoztunk. Ksznjk Nekik!

El kell tovbb mondani, hogy a Polgrmesteri Hivatal hozzllsa is dcsretet rdemel. Sajnos egy tlagos mai telepls nem engedheti meg magnak, hogy egy tglagyrbl, vagy ms ipartrtnetileg fontos ltestmnybl mzeumot alakthasson ki. Ennek ellenre sok mindent meg tud tenni azrt, hogy a lehetsgekhez mrten ezen rtkeinkbl a lehet legtbb maradhasson meg. Dvavnyn ezt a pozitv s tiszteletre mlt hozzllst tapasztaltam. Nem gy, mint prilisban Bksen, amikor az ottani tglagyrat bontsra eladtk egy vllalkoznak, aki minden vasti anyagot (a mr korbban megmentett jrmveken kvl) cskavasba vitt. Bks vros minsthetetlen mdon viselkedett ezen rtkeink megmentsvel kapcsolatban, a Kisvasutak Barti Kre Egyeslet megkeresse ellenre is.

A jrmmentsrl kszlt kpeket hamarosan felkerlnek az oldalra. Egyelre csak a foldalon ltott kp rhet el.

 

2008.10.04.

Az elmlt napokban jabb nagy vltozsok trtntek az Alfldi Kerti Gazdasgi Vastnl. A megsznt dvavnyai tglagyrbl a vastra kerlt:

  • 1 db. motoros vontat, vagyis a Bksi tglagyrbl szrmaz mozdonnyal megegyez tpus jrm: Motoros vontat
  • 1 db. billencsille
  • 2 db. a raklapos kocsi, melyeket polcos kocsibl alaktottak t a tglagyrban a gyrtsi technolgia vltozsa miatt
  • 1 db. kb. 7,5 m hossz 500 mm nyomtvolsg egyenes replvgny
  • 1 db. kb. 60-os kis sugar ves replvgny
  • 12 db. klls csillekerk
  • 1 db. gyri j MIB DIESEL motorblokk
  • 1 db. MIB DIESEL motorhoz tartoz dugatty csapszeggel
  • 1 db. MIB DIESEL motorhoz tartoz hajtkar persellyel
  • 1 db. MIB DIESEL motorhoz tartoz hengerfej porlaszt, szelephimba tengely s szelephimbk nlkl
  • szelephimbk
  • szelephimbatengely
  • 2 db. MIB motorhoz tartoz szelep
  • 2 db. MIB motorhoz tartoz kipufogcs
  • 1 db. sebessgvlt rudazat a kulihoz
  • 2 db. ipari jelzkrt
  • 1 db. szn adagol krt fedllel, ami a tglagyrak jellegzetes rsze. Ezen t adagoljk a szenet a kemencbe.
  • egyb aprsgok.

A jrmvek kzl csak az egyik raklapos kocsi, a csille teknje s a kuli fele fogja kpezni az AKGV tulajdont. A msik raklapos kocsi s a kuli msik fele Erky-Nagy Dniel (Tatumadr) bartom tulajdona lesz, a billen csille alvza az ves replvgnnyal egytt pedig Felek Ferenchez a Gyulai Mzeumvastra fog kerlni.


2008.10.01.

A tegnapi napon elhoztuk Kecskemtrl a hajtkart, melynek siklcsapgyai jra lettek perselyeztetve. A cg a munkval mr pntekre elkszlt, de csak tegnap volt idnk elmenni rte.

A mai napon a kopott ftengelycsapgy helyre egy jat szereztnk be, valamint vsroltunk j zemanyag csvet.

 

2008.09.27.

A 18-n Felek Ferenc segtsgvel hozznk rkezett vgnymezt a mai napon beptettk a helyre. A hevederek felszerelse, s pr kisebb munka azrt mg htra van a vgnymezhz kapcsoldan.

A vgnymez vasaljas, ezrt a nyomtvolsg biztostsval nem kellett foglalkozni. Viszont komoly problmt jelentett, hogy a vasaljak szlessge kb. 1,5-2 cm, ami nem biztost megfelel altmasztst. Emiatt fl, hogy a vgnymez megsllyedhet. Ennek megakadlyozsa rdekben a vasbeton aljas mez folytatsaknt az illesztshez egy jratiplizett vasbetonalj lett beptve, amihez a plya hozz lesz fogatva (Ezen a szakaszon egy vasalj el is van vgva, teht a betonalj feladata a nyomtvolsg biztostsa is lesz). A mez msik vge, illetve a kzepe al pedig egy-egy rossz llapot, jra nem tiplizett betonaljat ptettnk be, melyhez a plya nem lesz lefogatva, de mivel a sn rjuk feltmaszkodig, gtoljk a vgnymez megsllyedst.

Kerltek fel kpek a kptrba.

 

2008.09.23.

Kerltek fel kpek a 17-ei esemnyekrl.

 

2008.09.18.

Tegnap Felek Ferenc jvoltbl, s segtsgvel a vastra kerlt egy kb. 5,5 m-es replvgny, ami a kert eleje fel tart vonalba lesz beptve. Egy krnykbeli forgcsol szakember udvarbl hoztuk el utnfutval. Eredete ismeretlen.

A snmez kertnkbe szlltsa utn egy szintn forgcsolssal foglalkoz cg fel vettk az irnyt, ahonnan elszlltottunk Gyulra egy kisvasti kocsihoz tartoz csapgyhzat, valamint egy acl keretet, amibl a Gyulai Mzeumvaston egy kocsi fkerete fog elkszlni. Gyulrl visszatrtnkben pedig elhoztuk Felek Ferenc mr augusztus folyamn neknk ajnlott blyegtgla-gyjtemnyt, melynek kisvasti vonatkozst az adja, hogy mindegyik olyan bks megyei tglagyrbl szrmazik, melynek kisvastja is volt. A blyegtglkon kvl visszatban mg egy 600 mm nyomtvolsg vasbetonalj is felkerlt az utnfutra.

Ezton is szeretnm megksznni Felek Ferencnek a klnfle anyagokat s a sok-sok segtset, amit a rakodsok sorn nyjtott!


2008.09.16.

A Nagy Gpmhelynek leszlltottuk az alkatrszeket. Vrhatan 26-ra kszlnek el vele.

Tegnap kerlt fel j szavazs, melynek krdse: Te szeretnl sajt kerti vasutat?


2008.09.15.

A holnapi nap folyamn a motor tbb alkatrszt a kecskemti Nagy gpmhelybe szlltjuk, hogy a hajtkar kopott perselyeit legyrtsk. gretk szerint kb. 2 ht alatt fognak a munkval elkszlni.

 

2008.09.14.

Ma leemeltk a kuli motorblokkjt, s leszereltk a hajtm-fedelet, amin nyugodott. Megvizsgltuk a fogaskerekeket, illetve a hajtmolajat, amik viszonylag j llapotnak talltattak. A fedelet megtiszttottuk, mivel korbban a rajta nyugv motor miatt erre nem volt lehetsg. Letiszttottuk tovbb azokat a rszeket, amelyekhez korbban a lendkerk miatt nem frtnk hozz, valamint a motorblokk egy rszt.

Kpek tallhatk a mai naprl a kptrban.

 

2008.09.14.

Kerltek fel kpek a tegnapi esemnyekrl: Kuli ftengelynek kiszerelse 2008.09.13.

 

2008.09.13.

Tegnap a fthz eltti ,,kis fordtkorong" (2-es szm) javtsa kezddtt meg.

A fordtkorong fedele 8 siklcsapgyas kerken nyugszik, a forgmozgst pedig egy kzpen elhelyett csap biztostja. A kerekek tengelyeinek (valamint a kerekek, illetve a kerek plyjnak) kopsa miatt azonban a korong fedele lejjebb kerlt az eredeti magassgnl, gy pedig a fedl merevt bordzata beleakadt az als rsz kereszttartjba. A korng hasznlhatatlann vlt. Ezt mg 1998-ban gy tudtuk megoldani, hogy a kzps csapra rhztunk kt karikt, amire feltmaszkodott a kong fedele. Ennek hatsra ugyan a korong elfordthatv s ezltal hasznlhatv vlt, de az egy pontos altmaszts miatt billegni kezdett, ami hanggal s kocsik futsnak tkletlensgvel jrt. A problma megoldsa a mozdony rkezse miatt lett felttlenl szksges. A kikopott, nem megfelelen rgztett tengelyek kzl tbb kiesett, ami csak tovbb slyosbtotta a problmt. A mozdonnyal nehz volt gy rllni a fordtkorongra, hogy az ne billenjen el, hanem csak a kzppontjnl legyen altmasztva.

Ezekbl az okokbl lett teht szksges a feljts. j tengelyeket vsroltunk a kerekekhez, majd ezeket az egyik szomszd segtsgvel (aki rendelkezik oszlopos frgppel) tfrtuk, s ennek megfelelen sasszeggel trtnt meg a rgztsk. A rgzts utn az csap krli karikk nlkl helyeztk vissza a fordtt. Kocsival kiprblva ltszlag tkletesen sikerlt, knnyen forgathat lett s nem is billegett. Mozdonyos prbnl azonban mr nem volt ilyen fnyes a helyzet. Rendkvl nehez sikerlt csak megindtani, igaz, hogy utna maga a fordts mr knnyen ment. Ennek oka, hogy a fordt alapllsban a kerekek alatt azok plyjban mlyedsek vannak, amikben a kerekek meglnek. Ha a mozdonyt el akarjuk fordtani, a fordtssal az egsz 1,5 tonns gpet, valamint a fordtkorong fedelt is meg kell emelni 3-5mm-el.

Mivel a fedlen rgzt szerkezet nyomai lthatk, nem valszn, hogy a mlyedseket a gyrban ksztettk volna. Valsznbb, hogy az eredeti rgzt szerkezet leszerelse utn a gyrban ksztettk azokat, vagy a vonatkzlekeds miatti kopsbl is szrmazhatnak. A megolds az lesz, hogy a mlyedseket behegesztjk, s ezutn az eredeti rgzt szerkezet lesz helyrelltva.

A sztszerelt fordtkorongrl egy archv kptarban tallhatk kpek: AKGV & a 2-es fordtkorong 2005.04.03.

Ezen kvl a kulin vgeztnk kisebb munklatokat. Leeresztettk a kenolajat s a vztr egyes rszeit tiszttottuk meg a vzktl.

A mai napon Nagy Ferenccel kzsen kiszereltk a kuli motorjnak ftengelyt. Erre azrt volt szksg, mert a hajtkar nagyfejpersely rendkvl kopott. Annak legyrtst viszont csak gy vllaltk a kecskemti Nagy Gpmhelyben, ha a ftengelyt is bevisszk nekik. Ezen kvl a ftengelycsapgy is ltyg egy kicsit, amirl tudtuk, hogy szksg esetn szintn ki kell cserlni.

Nagy Ferenc megrkezse utn a lendkerekek leszerelsvel kezdtk meg a munkt. Elszr a vezrls oldaln tallhat kereket szereltk le. A lendkerk fszkes retesszel kelve van a tengelyre rgztve. Az k vghez egy menetes szrat hegesztettnk, majd rhztunk egy cskulcsot, arra pedig egy alttet. A menetes szrra ezutn rcsavart anya feltmaszkodott a cskulcsra, az pedig a retesz krl a lendkerkre, illetve a ftengely vgre. Az anya csavarsa hatsra a menetesszr kihzta a reteszt.

A msik lendkerk leszerelse mr bonyolultabb volt. Azon az oldalon a retesznek nem volt feje, ezrt egy lehzhot kellett folyamodni. A Nagy Feri ltal hozott lehz azonban alkalmatlannak tnt a feladatra, mivel a kt karja nem volt elg nagy ahhoz, hogy azokat a lendkerk lyukjaihoz lehessen rgzteni. Prbltunk tbb helyen klcsn krni, illetve venni nagyobb lehzt, de nem sikerlt. Vgl csavarok segtsgvel sikerlt a lehzt a lendekrkhez rgzteni, majd lehzni azt.

Ezek utn a vezrls leszerelsre kerlt sor, ami pr fura mret (16, 18) csavarfejet leszmtva gond nlkl ment. A vezrlssel egytt jtt ki a ftengely is, amit hamarosan kiszereltnk belle. A forgattyshz teljesen res maradt, elg furcsa ltvnyt nyjt gy, fleg nekem aki ilyen llapotban forgattyshzat mg csak vastelepi cskavas kontnerbe ltott bedobva. Ez viszont remnyeink szerint hamarosan jra zemelni fog.

Kpek hamarosan! (A fordt feljtsrl sajnos nem kszltek.)

 

2008.09.03.

Lekerlt az oldalrl a Fejezetek a 100 ves Bkscsaba-Vszt keskenynyomtvolsg vast trtnetbl c. knyv.

 

2008.08.06.

Kerltek fel kpek az zemanyag szrrl, valamint az jonan beptett fatiplis vgnymezrl. A vgnymezhz felhasznlt aljak Meztrrl szrmaznak, a nyr folyamn gyrtattunk hozzjuk nagyvasti talpfbl 54 db. fa tiplit, melyeket fradt olajba ztatva, majd a betonaljba helyezs utn vz alap szigetel anyaggal (Bitugl) lekenve ptettnk be. Ennek a vgnymeznek a beptse utn mr csak 7 mter hinyzik, hogy a vast vgig rjen a kerten. Remnyeim szerint hamarosan ez is megvalsul.

Nem kzvetlenl a vasthoz tartozik, de Erky-Nagy Dniellel kzs tulajdonunkba kerlt egy a Prs- s Kovcsoltrugyrban kszlt MIB tpus benzines stabilmotor (a kuli motorjnak a benzines vltozata). A motor a vastnak otthont ad kertben lett elhelyezve. A kerten bell trtn mozgatshoz vasti eszkzket is ignybe vettnk.

Erky-Nagy Dniel beszmolja az augusztus elejn trtntekrl:

AKGV-hrad, I. rsz

Most a gzolajszr kerlt a clpontba. Az alapos rkszlst alapos sokk kvette - a filcbett helyett kb. 6-7 centinyi minsthetetlen gzolaj s fl-egy centinyi olajsr tengette napjait a dobozban! Els krben eltettk az olajat kisgyerekek riogatsra, majd kipucoltuk az ednyt. Utbb az is nyilvnvalv vlt, hogy rosszul volt sszektve, a beml s kiml cscsonk teljesen egy magassgban helyezkedett el, gy mindig maradt egy kis leveg a szrben (llept?).

Ezutn kvetkezett a hajsza a szrbett utn. Egy ismersnknl - akinek mst is ksznhetnk, de errl ksbb, - akadtunk egy komplett szrre, de nem akardzott odaadni neknk, azt mondta, traktoros boltban keressnk Csepel szrt, biztos tallunk. Ezen felbuzdulva bejrtuk fl Bkscsabt, mire vgre az egyik helyen, nevezetesen az Agrr Brzehzban nem hajtottak el minket a Csepel sz hallatra. Br eredeti nem volt nekik, kisebb tanakods utn a klasszikus IFA-szr mellett dntttnk, melyet kemny 500 pnzrt vesztegetnek. Mikor megtudtk, hogy mihez is kell ez neknk (mozdonybaaaaa??!), mg egy szortrugt s egy O-gyrt is kaptunk ajndkba a fedlhez.

Idkzben elksztettk egy gyri rajz alapjn a lgtelent csavart, melynek csak a helye volt elksztve, legyrtsra mr nem kerlt. A mvelethez egy orosz tekers fr s egy flex llt a rendelkezsnkre, gyhogy gy nzztek!

Az sszeszerels lnyegesen kevesebb meglepit tartalmazott, hacsak azt nem vesszk, hogy valamerre eljtszottuk a szortrugt, gy mg ki kellett ugrani egy hasonlrt a MH-telepre, de onnttl tnyleg lmny volt.

Folyt. kv.!

Most pedig a kpek:

1. A j munkhoz sr kell!
2. Ennyi. Ez volt benne.
3. A szr felptse alapveten egyezik a gyrival, gondolok itt a vkonyabb-vastagabb rtegekre.
4. sszeszerels eltt.
5. A lgtelent csavar.

AKGV-hrad, II. rsz

Az ismersnknek - kit korbbi rsomban mr emlegettem - tbbb stabilmotor is tment mr a kze kzt. Ottjrtunkkor megrdekldtk, hogy akad-e mg valami alkatrsze. Pr dugattygyr volt is, de megemltette, hogy van neki egy bartja, akinek vannak mg motorjai, esetleg elugorhatnnk hozz. Mit ad Isten, arra pr percre, hogy ezt kimondta, beesett az emlegetett illet! gy mr biztoss vlt, hogy elnznk fel, aztn ki tudja...

Megrkezsnkkor azzal fogadott, hogy egy rsztl mr is megszabadult, mr csak 3 benzines van, kt Kismtoros s egy PrKo. Radsul ettl a hromtl is rvid ton szabadulni akar, mondta, hogy mr tbben is jelentkeztek a hirdetsre, de nem gr senkinek semmit, aki lerakja rte a pnzt, az viheti. Kisebb - kb. msfl rs - rgds, valamint tbb telefon utn a PrKo MIB mellett dntttnk, klns tekintettel irigylsremlt llapotra s szinte komplett mivoltra. Egy gyors kitr a helyi OTP fel, s mris magunknak tudhattuk a mtort! A szlltsban a ,,nyomravezet'', valamint egy 50 forintos felrral brelt utnfut volt segtsgnkre, gy az els tallkozstl szmtott 3 rn bell mr az AKGV telephelyn ksznthettk legjabb szerzemnynk!

Ez azonban a dolgok legegyszerbb rsze volt. Ugyanis... A motort a telephely legelejben, az al kendcsolt U-vasak nlkl, a hengerfejet egy keramitkockra tmasztva tettk le a motort, az id szkssge miatt. Ezt mg valahogy htra kell juttatni... Kvetkezett az tletbrze: a motort lendkerken begurtottuk a snek kz (pont elfrt!!!), kt csavart betettnk a hengerfej felli talpak furatba, majd egy kis tmrj 600-as kerkprt tettnk al. Az aljak kzt a necces helyeken kideszkzva, ell a lendkerekn, htul a msik kerken gurulva tette meg a htrafele vezet kzel 50 mtert, mely kzel sem volt zkkenmentesnek nevezhet az vek, valamint egy vltn val tvergdsnek ksznheten. Ami a lnyeg: nagy nehezen, de srlsek nlkl rendeltetsi helyre juttattuk! Az U-vasak albiggyesztst inkbb nem is rszletezem, mert magunkhoz kpest is igen sokat sz@rakodtunk (br mire rjttnk, mit is kell csinlni, egszen gyorsan ment).

Summa summarum: a motor mg aznap este egsz kevs prblkozsbl, kurblival beindult s komoly letkedvet mutatott, gyhogy remljk, a jvben minl tbb rmnket leljk benne!

Kpek tmjja:

1. gy vrt rnk
2. ,,Na most mit csinljunk?''
3. Mr a mink!
4. A sietsen brelt utnfutn
5. rkezs az AKGV-re
6. Ez
7. Elkszletek a htra szlltsra
8. A vlt eltt
9. MIB-krkp

 

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.